تحقیق علمی چیست ؟

تحقیق علمی چیست ؟

در ادامه آموزش های گروه متلب پروژه با تعریف تحقیق علمی چیست ؟ که به صورت گزارش متنی در کنار شما عزیزان خواهیم بود این آموزش ها به صورت کامل از مقدماتی پیشرفته ادامه خواهد داشت با موسسه متلب پروژه همراه باشید. 

آموزش تحقیق

تحقیق علمی چیست ؟

تحقيق علمى عبارت است از تلاش کاوشگرانه‌اى که با آداب خاصى به‌طور نظام‌يافته با هدف کشف مجهورى به منظور گسترش قلمرو معرفتى نوع بشر انجام شده و شناخت حاصل از آن مصاديق و مابه‌ازاى خارجى داشته باشد. اين تلاش تحقيقاتى مى‌تواند در کلّيه حوزه‌هاى معرفتى بشر اعم از حوزهٔ علوم مادى (فيزيکي) و انسانى و علوم الهى و ماوراءالطبيعى انجام پذيرد و چنانکه عده‌اى مى‌پندارند، تحقيق علمى صرفاً در حوزهٔ ماديات و علوم طبيعى مفهوم ندارد
در واقع، بايد گفت که اين طرز تفکر احتمالاً از مشرب تجربه‌گرايى مايه مى‌گيرد و فاقد ارزش و اعتبار است، چرا که نمى‌توان تحقيقاتى را که با رعايت موازين علمى در حوزه‌هاى علوم انسانى و اجتماعى انجام شده و شناخت حاصل از آن مابه‌ازاى خارجى دارد، فاقد ارزش علمى دانست و به صرف تعلق آن به حوزهٔ انسانى و اجتماعي، از اطلاق علمى بر آن خوددارى کرد.
کار تحقيق علمى آداب ويژهٔ خود را دارد و نمى‌‌توان آن‌را به‌صورت ذهنى انجام داد. در اين نوع تحقيقات پژوهشگر بايد مسئله‌اى را که براى بررسى انتخاب مى‌کند، مورد ارزيابى همه‌جانبه قرار دهد. سپس براى انجام دادن آن طرح تحقيق مناسبى تهيه کند که مسئله در آن بخوبى تعريف و فرضيه‌هاى آن به‌درستى تدوين و روش‌هاى گردآورى اطلاعات و تجزيه‌و‌تحليل آن مشخص شده باشد و از همه مهم‌تر، در پايان کار نسبت به تدوين گزارش تحقيق و انتشار آن اقدام گردد. به‌طورکلي، چنين طرحى بايد حاوى تمام فعاليت‌ها و عناصرى باشد که فرآيند تحقيق را بصورت نظام‌يافته (سيستماتيک) عملى سازد.
تحقيق بايد مطلب تازه‌اى را کشف نموده، بر حجم دانش و معرفت بشر بيفزايد و معلومات او را افزايش دهد. در واقع، بايد نتيجهٔ تحقيق ناشناخته‌اى را براى بشر شناسايى کند و مجهولى را معلوم گرداند. در يک تحقيق علمى بايد نتايجى بدست آيد که يا منجر به ارزيابى نظريه‌هاى موجود شود، يا نظريه‌ها و قوانين علمى و قضاياى کلى جديدى را ارائه نمايد، يا در يک مورد خاص مجهولى را براى اولين بار معلوم کند.

دیدگاه خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ثبت سفارش خود مشکل دارید؟ 

سفارش خود را از طریق تلگرام و واتس اپ برای ما بفرستید

برای ثبت سفارش در تلگرام کلیک کنید

پروژه آماده لازم دارید ؟ 

به فروشگاه متلب پروژه سر بزنید

فروشگاه متلب پروژه