fpga چیست ؟ چرا باید از آن استفاده کرد ؟

با ما در ارتباط باشید : 9549884-0903

fpga چیست ؟ چرا باید از آن استفاده کرد ؟

FPGA یک مدار مجتمع قابل برنامه ریزی توسط کاربر ، با ظرفیت حدود 20000 تا چند میلیون گیت می باشد و با تکنولوژی CMOS ساخته شده است . FPGA و CPLD بر اساس سلول های منطقی قابل برنامه ریزی طراحی شده اند که در ارتباط بین این سلول ها نیز قابل برنامه ریزی می باشد چون FPGA و CPLD از نظر برنامه ریزی و کاربردی مشابه به هم هستند در برخی نوشته ها CPLD را نوعی FPGA می نامند . FPGA برای ساختن نمونه ای از مدار و طراحی سریع سیستم های دیجیتال ، بسیار مناسب می باشد و چون قابل برنامه ریزی است ، بنابراین به آسانی می توان متناسب با نیاز کابر تغییرات لازم را در طراحی انجام داد و FPGA را مجدداً برنامه ریزی نمود به عبارت دیگر نمونه جدیدی از سیستم دیجیتالی طراحی کرد .

مدارات برنامه پذیر به سه دسته تقسیم می شوند .

  1. حافظه های فقط خواندنی برنامه پذیر (PROM)
  2. افزاره های منطقی برنامه پذیر (PLD)
  3. آرایه ی دروازه های برنامه پذیر میانی (FPGA)

FPGA ها برنامه پذیری هستند که استفاده کننده نهایی می تواند آن را بدون داشتن تسهیلات ساخت پیکربندی نماید . استفاده از FPGA در اکثر کاربردها ، تمام مزایای سخت افزارهای سفارشی را دارند در حالی که نیاز به صرف هزینه و زمان ساخت را ندارند اولین FPGA در سال 1985 به وسیله شرکت Xliinx ارائه شد از آن زمان به بعد FPGA های متفاوتی توسط شرکت های مختلف تولید شده و می شود از جمله این شرکتها می توان به Altera ،Actel ،AT&T ، Motorola ،PLessey ، QuickLogic ، و Atmel اشاره کرد.

آموزش vhdl

سرعت اجرای توابع منطقی در FPGA ها بسیار بالا و در حد نانو ثانیه میباشد . اگر بخواهیم FPGA  را به طور ساده تشریح کنیم ، عبارت است از یک تراشه که از تعداد بالایی بلوک منطقی  (LB ) و خطوط ارتباطی و پایه های ورودی / خروجی (IOB) تشکیل شده است که به صورت آرایه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . خطوط ارتباطی که وظیفه آنها ارتباط بین بلوک های منطقی است از سوئیچ های قابل برنامه ریزی تشکیل شده اند . این سوئیچ ها بسته به نوعی که دارند ، برخی تنها یکبار قابل برنامه ریزی بوده و برخی به تعداد دفعات زیادی برنامه ریزی میگردند . بلوک های منطقی نیز دارای انواع مختلفی میباشند  که عموما توسط المانی پایه ، تمامی توابع منطقی را ایجاد مینمایند . به عنوان مثال بلوک های منطقی در خانواده ACT-1 از شرکت Actel ، با پایه مالتی پلکسری عمل مینمایند . به این معنا که توسط مالتی پلکسر ، توانایی ایجاد توابع منطقی مختلف را دارا میباشند . البته تعداد ورودی های هر بلوک منطقی متفاوت بوده و به نوع FPGA مربوط میگردد . به عنوان مثال بلوک های منطقی در خانواده ACT-1  از نوع 8 ورودی میباشد . در برخی موارد به بلوک های منطقی ، سلول های منطقی نیز گفته می شود (LC) . بلوک دیاگرام یک FPGA به طور ساده در شکل زیر نشان داده شده است:

fpga چیست ؟ چرا باید از آن استفاده کرد ؟

البته بسیاری از سلول های منطقی بر اساس جداول LUT ساخته میشوند . LUT از تعدادی سلولهای حافظه SRAM تشکیل میگردد که در هنگام برنامه ریزی FPGA ، مقدار دهی میگردند . به طور خلاصه LUT عبارت است از تولید توابع آماده برای استفاده در سلول های منطقی . پیاده سازی توابع مختلف نیز به وسیله در کنار هم قرار گرفتن بلوک های منطقی و همچنین تنظیم ارتباط بین هر بلوک و به عهده گرفتن پردازش اطلاعات توسط هر بخش انجام میپذیرد.

در صورتی که سفارش پروژه fpga دارید و زمان کافی برای انجام ندارید با شماره 09039549884 کارشناسان متلب پروژه تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن به درخواست شما پاسخ داده شود.

در ثبت سفارش خود مشکل دارید؟ 

سفارش خود را از طریق تلگرام و واتس اپ برای ما بفرستید

برای ثبت سفارش در تلگرام کلیک کنید

پروژه آماده لازم دارید ؟ 

به فروشگاه متلب پروژه سر بزنید

فروشگاه متلب پروژه