شبیه سازی یک ترانسفورماتور در حالت مدار باز و اتصال کوتاه

با ما در ارتباط باشید : 09039549884

شبیه سازی یک ترانسفورماتور در حالت مدار باز و اتصال کوتاه 

این شبیه سازی در محیط نرم افزار متلب صورت گرفته است 

موارد شبیه سازی شده در این پروژه

۱. شبیه سازی یک ترانسفورماتور تک فاز که بتوانیم پارامتر های آن نظیر ولتاژ جریان سلف و مقاومت را تنظیم شده است 

۲. انتقال مدار معادل به سمت اولیه (یا ثانویه) انجام شده است 

۳. آزمایش مدار باز و آزمایش اتصال کوتاه برای این ترانسفورماتور و مشاهده نتایج در  تغییر پارامترهای ذکر شده در شبیه سازی انجام شده 

توضیحات شبیه سازی : 

دو تا فایل شبیه سازی وجود دارد یکی برای آزمایش اتصال باز و یکی برای اتصال کوتاه. در هر دو آزمایش مقادیر ولتاژ و جریان اندازه گیری شده و به بلوک محاسبه توان P داده می شوند. پس از محاسبه توان، مقادیر P و ولتاژ و جریان rms به بلوک compute داده می شوند که مقادیر مقاومت و سلف را (طبق روابط) محاسبه می کند. 

در شبیه سازی بلوک یک ترانس واقعی قرار داده شده است 

خود نرم افزار متلب بجای ترانس همان مدل منتقل شده به سمت اولیه را قرار می دهد و محاسبات را انجام می دهد برای همین نیازی به انتقال به سمت اولیه نیست.

پارامترهای ترانس در زیر ترانس نوشته شده است و با اجرای هر کدام از شبیه سازی ها مقادیر محاسبه شده (خروجی بلوک compute) روی نمایشگرها نشان داده خواهند شد.

بلوک rms مقدار موثر سیگنال ورودی سینوسی را حساب می کند. همانطور که می دانید برای یک شکل موج سینوسی با دامنه Vm مقدار موثر یا rms سیگنال برابر Vm تقسیم بر جذر ۲ است. تمام تجهیزات اندازه گیری در عمل (ولت متر و آمپر متر) مقادیر موثر شکل موج را اندازه گیری میکنند.

بلوک gui در متلب زمانی استفاده می شود که از بلوک های قدرت (مانند ترانس و منبع ac) در محیط سیمولینک استفاده شود. کار این بلوک مدلسازی بلوک های قدرت است. اگر این بلوک را حذف کنید و شبیه سازی را اجرا کنید متلب به شما پیام خطا خواهد داد و می گوید که نمی تواند معادلات مربوط به بلوک های قدرت را پیدا کند و باید در شبیه سازی با متلب از این بلوک استفاده شود. در هر شبیه سازی که از بلوک قدرت استفاده می کنید حتما باید از این بلوک استفاده شود وگرنه شبیه سازی اجرا نخواهد شد.

خروجی برنامه در محیط سیمولینک متلب

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام متلب پروژه عضو شوید

در ثبت سفارش خود مشکل دارید؟ 

سفارش خود را از طریق تلگرام و واتس اپ برای ما بفرستید

برای ثبت سفارش در تلگرام کلیک کنید

پروژه آماده لازم دارید ؟ 

به فروشگاه متلب پروژه سر بزنید

فروشگاه متلب پروژه